Bazény, aquaparky a wellness jsou typickými místy pro efektivní využití kogeneračních jednotek (mikroelektráren), kde dokáží výrazným způsobem snížit celoroční náklady na energie.

Veškeré teplo vyrobené kogenerační jednotkou je spotřebováno pro ohřev bazénů, teplé vody a samozřejmě pro vytápění objektu. Souběžně vyrobená elektřina je primárně uplatněna pro bazénovou technologií a pro provozní spotřebu objektu. Ekonomická úspora generovaná kogenerační jednotkou se zpravidla pohybuje ve stovkách tisíc korun ročně u větších bazénů.

Řešení pro bazény a aquaparky (PDF)
efektivní využití kogeneračních jednotek

PŘÍPADOVÉ REALIZACE

Bazén Radlice – SK Motorlet Praha

Bazén Radlice – SK Motorlet Praha

986.212 Kč průměrná roční úspora bazénu
Popis objektu:
Sportovní klub Motorlet Praha o.s.
Radlická 298/105, Praha 5
www.sk-motorlet.cz

Technický popis:
Stávající plynová kotelna. Objekt napojen na nízké napětí.

Mikroelektrárna (kogenerační jednotka) celkem 453 kW
TEDOM Cento 1×200 kW. Tepelný výkon 1×253 kW. El. výkon 1x 200 kW

Celková roční úspora 986.212,-Kč
Energie 772.742,-Kč
OZE 213.470,-Kč
Plavecký bazén a víceúčelový sportovní areál SK Motorlet Praha nabízí kromě bazénu i dnes již velmi žádané služby v oblasti fitness, wellness, regeneračních a rehabilitačních služeb. Součástí areálu je vnitřní plavecký bazén 25m, venkovní nerezový bazének 13x7m a sportovní hala 17 x 30 m.
Ke stávajícím plynovým kotlům byla doplněna jedna kogenerační  jednotka o celkovém výkonu 453kW umístěná v prostorách kotelny.  Jednotka dodává teplo pro vytápění objektu, bazénu, wellness prostor a pro ohřev teplé vody. Veškerá, jednotkou vyrobená, elektřina je spotřebována v objektu.

CORDEUS – Centrum trvalého zdraví

CORDEUS – Centrum trvalého zdraví

363.568 Kč průměrná roční úspora
Popis objektu:
Poliklinika Cordeus a.s.
Na dlouhém lánu 563/11, Praha 6
www.cordeus.cz

Technický popis:
Vlastní plynová kotelna 200 kW. Objekt napojen na nízké napětí.

Mikroelektrárna (kogenerační jednotka) celkem 184 kW
2x TEDOM MICRO T30 . Tepelný výkon 2×62 kW. El. výkon 2×30 kW

Celková roční úspora 363.568,-Kč
Energie 285.568,- Kč
OZE 78.000,-Kč
Společnost Cordeus a.s., jako centrum pro prevenci a udržení trvalého zdraví byla založena v roce 1998 s cílem poskytnout prostor pro ty, kteří cítí zodpovědnost za své zdraví a potřebu osobního rozvoje a sebepoznání.
Kogenerace byly nainstalovány místo staré kotelny o výkonu 96 kW. Zároveň byly propojeny s druhou kotelnou o výkonu 200 kW. Kogenerace zajišťuje topení v objektu, ohřev TUV a vytápění bazénu. Přes zimní období dohřívá druhá kotelna objekt v době, kdy kogenerace nejsou schopny dodat dostatečný výkon. V období jaro až podzim postačí kogenerace pro kompletní nahřátí objektu. V teplotách pod 0 °C začínají běžet kogenerace 24 hodin denně.

JAK KOGENERAČNÍ JEDNOTKA FUNGUJE A PROČ JE EFEKTIVNÍ

onsite-schema-kogenerace-web

Kogenerační jednotka je spalovací motor s generátorem, který ze zemního plynu vyrábí teplo a elektrickou energii s vysokou účinností (cca 95%).

Motor pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii. Vodní chlazení motoru je zdrojem pro vytápění a přípravu teplé vody. Jedna malá kogenerační jednotka o výkonu 30 kW elektřiny a 60 kW tepla může ušetřit až statisíce korun ročně. U větších jednotek od 200 kW elektrického výkonu můžou jít úspory do milionů korun.

V současné době se jedná o jeden z nejefektivnějších způsobů výroby tepla a elektřiny. Umístěním výroby přímo v objektu spotřeby odpadají distribuční ztráty a spolu s vysokou účinností jsou garancí příznivých cen energií.

KONTAKTUJTE NÁS A MY VÁM PŘIPRAVÍME NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Abyste věděli, kolik ročně můžete ušetřit, je třeba provést detailní kalkulaci pro váš objekt. Na základě této kalkulace se rozhodnete, zda je pro vás mikroelektrárna (kogenerace) výhodná.

MÁM ZÁJEM O NEZÁVAZNOU NABÍDKU
Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page