JAK TO FUNGUJE

Co je to kogenerace?

Kogenerační jednotka nebo také mikrokogenrační jednotka je spalovací motor s generátorem, který ze zemního plynu vyrábí s vysokou účinností teplo a elektrickou energii.

Motor pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii a motor se chladí vodou, která je zdrojem vytápění objektu. Díky vysoké účinnosti kogeneračních jednotek mezi 90-95% je cena energií příznivá. Jedna malá kogenerační jednotka o výkonu 30 kW elektřiny a 60 kW tepla může ušetřit až statisíce korun ročně za energie. U větších jednotek od 200 kW elektrického výkonu můžou jít úspory do milionů korun.

Kogenerace je motor, který pohání generátor – vyrábí elektřinu
Kogenerace je poháněna zemním plynem
Motor se chladí vodou, která je zdrojem tepla pro objekt jak pro topení, tak pro užitkovou vodu
Účinnost současných jednotek je až 95%

CO S VYROBENOU ENERGIÍ?

Vše funguje tak, že veškeré vyrobené teplo se spotřebuje přímo v objektu, kde je jednotka nainstalována. Elektřina se zčásti spotřebuje v objektu, a co není možné spotřebovat, se prodá do rozvodné sítě. Jednotka běží současně s dodávkou elektřiny ze sítě – nic se nepřepojuje, pokud jednotka neběží, veškerá elektřina je dodána ze sítě, pokud běží, ze sítě se odebírá jen to, co jednotka nepokryje, nebo pokud je výroba vyšší než spotřeba objektu, přebytek elektřiny automaticky odteče do rozvodné sítě.

Všechno teplo se spotřebuje v objektu pro topení a ohřev vody
Provoz kogenerační jednotky a dodávky elektřiny ze sítě je paralelní a není poznat, kdy se kogenerační jednotka zapne či vypne
Elektřina se spotřebovává v objektu dle potřeby, přebytky se prodají do distribuční sítě a vy dostanete bonus za každou prodanou kWh
Čím více elektřiny vyrobené přímo v objektu spotřebujete, tím více ušetříte

Jak se kogenerace zapojuje do objektu?

Jednotka se připojí na přívod plynu a připojujeme k ní podružný plynoměr, aby bylo možné změřit, kolik plynu jednotka spotřebuje. Dále se kogenerace připojuje na vnitřní rozvod elektrické energie přímo v objektu. Zpravidla na nejbližší místo, které umožní připojení z hlediska kapacity elektrických vodičů. U větších jednotek se jednotka připojuje přímo do rozvodné stanice nebo trafostanice. Kogenerační jednotka je primárně napojena na akumulační nádrž, která slouží jako vyrovnávací nádrž na teplo a zároveň umožňuje optimalizovat běh jednotky do nejvhodnějšího období z hlediska úspor energií. Vyrobená elektřina se primárně spotřebovává přímo v objektu, její případný nadbytek se odvádí do distribuční sítě, naopak nedostatek (tedy doba, kdy objekt potřebuje více elektřiny než je jednotka schopná vyrobit) se dodává standardním způsobem z distribuční sítě. Jednotka je tedy připojena stejně jako velké elektrárny k distribuční síti a funguje současně se sítí.

IMG_0826

Jak se využívá stávající systém vytápění?

Stávající otponý systém zůstává dál funkční, případně se v některých případech část zdrojů odpojí, pokud již nejsou potřeba. Kogenerační jednotka je stavěna jako primární zdroj tepla, zpravidla však není schopná pokrýt z důvodu efektivty celou spotřebu objektu i v zimních obdobích. Z toho důvodu je zaregulována jako primární zdroj tepla a stávající systém se využívá jen v obdobích, kdy jednotka není schopna pokrýt 100% spotřeby tepla. Stávající systém vytápění se tak využívá především v zimních měsícíh.
Stavba bude již od počátku připravena na moderní a levný způsob vytápění
Dlouhodobě budete šetřit na elektřině a teplu
Ušetříte investiční náklady na část vytápění
Ozvěte se nám

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

Zadejte prosím kód z obrázku

captcha

Můžete nám zavolat, zaslat Vaši poptávku mailem, nebo nám zanechat vzkaz a my Vám zavoláme zpět.

OnSite Power Holding a.s.

Hauptova 594 156 00 Praha 5 – Zbraslav
IČO: 28166906
DIČ: CZ699003750
Tel: +420 240 201163
E-mail: info@onsite.cz
Web: www.onsite.cz

OnSite Power s.r.o.

Hauptova 594 156 00 Praha 5 – Zbraslav
IČO: 24671282
DIČ: CZ699003750
Tel: +420 240 201163
E-mail: info@onsite.cz
Web: www.onsite.cz

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page