Nemocnice, polikliniky a domovy pro seniory jsou typickými objekty pro efektivní využití mikroelektráren (kogeneračních jednotek). Dokáží výrazně snížit celoroční náklady na energie.

Teplo, vyrobené mikroelektrárnou, je spotřebováno pro ohřev teplé vody a vytápění objektu. Elektrická energie je primárně využita pro provozní spotřebu objektu. Ekonomické úspory se zpravidla pohybují ve stovkách tisíc korun ročně.

Řešení pro nemocnice, polikliniky a domovy pro seniory (PDF)
efektivní využití kogeneračních jednotek

PŘÍPADOVÉ REALIZACE

CORDEUS – Centrum trvalého zdraví

CORDEUS – Centrum trvalého zdraví

363.568 Kč průměrná roční úspora

Popis objektu:
Poliklinika Cordeus a.s.
Na Dlouhém lánu 563/11, Praha 6
www.cordeus.cz

Technický popis:
Vlastní plynová kotelna 200 kW. Objekt napojen na nízké napětí.

Mikroelektrárna (kogenerační jednotka) celkem 184 kW
2x TEDOM MICRO T30 . Tepelný výkon 2×62 kW. El. výkon 2×30 kW

Celková roční úspora 363.568,-Kč
Energie 285.568,- Kč
OZE 78.000,-Kč
Společnost Cordeus a.s., jako centrum pro prevenci a udržení trvalého zdraví byla založena v roce 1998 s cílem poskytnout prostor pro ty, kteří cítí zodpovědnost za své zdraví a potřebu osobního rozvoje a sebepoznání.
Dvě mikroelektrárny (kogenerační jednotky) o celkovém výkonu 184kW byly nainstalovány místo staré kotelny a zároveň propojeny s druhou kotelnou o výkonu 200kW.Kogenerace zajišťuje topení v objektu, ohřev TUV a vytápění bazénu. Přes zimní období dohřívá druhá kotelna objekt v době, kdy kogenerace nejsou schopny dodat dostatečný výkon. V období jaro až podzim postačí kogenerace pro kompletní nahřátí objektu. V teplotách pod 0 °C začínají běžet kogenerace 24 hodin denně.

JAK KOGENERAČNÍ JEDNOTKA FUNGUJE A PROČ JE EFEKTIVNÍ

onsite-schema-kogenerace-web

Kogenerační jednotka je spalovací motor s generátorem, který ze zemního plynu vyrábí teplo a elektrickou energii s vysokou účinností (cca 95%).

Motor pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii. Vodní chlazení motoru je zdrojem pro vytápění a přípravu teplé vody. Jedna malá kogenerační jednotka o výkonu 30 kW elektřiny a 60 kW tepla může ušetřit až statisíce korun ročně. U větších jednotek od 200 kW elektrického výkonu můžou jít úspory do milionů korun.

V současné době se jedná o jeden z nejefektivnějších způsobů výroby tepla a elektřiny. Umístěním výroby přímo v objektu spotřeby odpadají distribuční ztráty a spolu s vysokou účinností jsou garancí příznivých cen energií.

KONTAKTUJTE NÁS A MY VÁM PŘIPRAVÍME NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Abyste věděli, kolik ročně můžete ušetřit, je třeba provést detailní kalkulaci pro váš objekt. Na základě této kalkulace se rozhodnete, zda je pro vás mikroelektrárna (kogenerace) výhodná.

MÁM ZÁJEM O NEZÁVAZNOU NABÍDKU